Volání Kukačky |Book Review|

Autor: Robert Galbraith189576_big
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Nakladatelství Plus, Praha, 2014, druhé vydání

Doba děje: 21. století, zima
Místo děje: čtvrť Mayfair, Londýn, GB
Hlavní postava: detektiv Cormoran Strike
Vedlejší postavy: sekretářka Robin Ellacottová, bratr zavražděné John Bristow, strýc zavražděné Tony Landry, matka zavražděné lady Bristowová, přítel zavražděné Evan Duffield, návrhář Guy Somé, modelky Bryony Radfordová a Ciara Porterová, sousedi zavražděné Freddie a Tansy Bestiguiovi, bezdomovkyně Rochelle

Děj:
Slavná modelka Lula Landryová byla nalezena mrtvá na ulici po pádu z balkónu svého bytu. Policie uvedla, že se jedná o sebevraždu, s čímž se ale nemůže smířit Lulin bratr John Bristow, který vzápětí vyráží za detektivem Strikem. Detektiv se případu ujímá a již brzy naráží na detaily, které policisté přehlédli. Pomalu ale jistě klubíčko lží a falešných alibi rozmotává a dostává se na stopu vrahovi, ale zároveň i do smrtelného nebezpečí.

Citace:
“Je to výhružka smrtí,” řekla.
“No jo,” odtušil Strike. “S tím si nedělejte starosti. Chodí to tak jednou týdně.”
“Ale…”
“Je to jeden nespokojený klient. Trochu vyšinutý. Myslí si, že mě tím dopisním papírem, který používá, svede na falešnou stopu.”
“Jistě, ale… neměla by se na to podívat policie?”
“Jako aby se trošku pobavili, to máte na mysli?”
“To přece není žádná legrace, je to vyhrožování smrtí!” řekla a Strike pochopil, proč to i s obálkou vložila do plastikové kapsy. Docela ho to dojalo.
“Založte to k ostatním,” řekl a ukázal ke kartotéce v rohu. “Kdyby mě chtěl zabít, už by to udělal. Někde tam najdete jeho dopisy za posledního půl roku.”

Zhodnocení:

Příběh a zpracování
Ačkoliv se Robert Galbraith může zdát jako věruhodné jméno, ve skutečnosti je to pseudonym pro autorku Harryho Pottera, J. K. Rowlingovou. Určitě existuje nějaký důvod, proč Rowlingová na chvíli skryla své jméno, ale to, že se nám dostalo vysvětlení poodhaluje budoucím čtenářům, co mohou od tohoto díla očekávat. Rowlingová má specifický styl psaní. Dává si záležet na dlouhých a detailních popisech, důkladném rozvinutí charakterů postav a jejich vztahů k okolí, což je minimálně pro detektivku velmi přínosné. Já, jakožto člověk, který každý díl Harryho přečetl minimálně třikrát, jsem si na tento styl už dávno zvykla a našla jsem v něm zalíbení. To však nemusí platit u každého. Volání Kukačky totiž není tak úplně akční detektivka plná neočekávaných zvratů, ozbrojených soubojů a kdo ví, čeho ještě. Jedná se spíš o detektivku, která svou veškerou váhu ukládá na poznávání charakterů postav a nabádá čtenáře, aby si záhadu vyřešil sám. Prolíná se zde hned několik linií, kromě té hlavní detektivní. Sem tam můžeme nahlédnout do milostného života a rodinných vztahů detektiva Strika, nebo do soukromí jeho sekretářky Robin. Zkrátka a dobře i po přečtení knížky je zde spousta věcí, které přímo baží po pokračování. Stejně jako já. Pokračování Volání Kukačky se ale dočkáme až v únoru, a to v druhém dílu této série, který ponese název Hedvábník.

Obálka
Volání Kukačky je vlastníkem jedné z nejhezčích obálek, co jsem zatím viděla, třebaže souvislost s příběhem není nikterak velká. Osobně se mi líbí ladění barev do modré a žluté. Netuším jak se to stalo, ale svým způsobem mi tyto barvy sedí k ději a dotvářejí jeho atmosféru.

Nejoblíbenější část
… nebo spíše části, protože mi na tváři vykouzlila úsměv každá pasáž, kde Strike a Robin pracovali dohromady. Jejich vztah mi přijde nesmírně realistický a dokážu si plně představit Strikovu odtažitost komplikovanou nedostatkem financí na Robinin plat, která koliduje s jeho osamělostí a Robininými schopnosti i vzhledem. Určitě to ještě v budoucnu bude zajímavé.

Největší překvapení
Nechci toho moc prozradit pro případ, že by tuhle recenzi četl nějaký budoucí čtenář, ale největším překvapením pro mě byly okolnosti Charlieho smrti (bratr Luly a Johna, spolužák Strika). Ani mě nenapadlo, že by to tenkrát mohlo být takto.

Celkové hodnocení
Volání Kukačky moje očekávání rozhodně naplnilo a je to jedna z knížek, u kterých je vám líto, že jste ji už přečetli. Ačkoliv počet stránek se pohybuje okolo 480, stejně bych jich brala víc. Dokonce jsem kvůli tomu, abych ji mohla dočíst, přišla pozdě na jednu akci. Volání Kukačky vás prostě jednou upoutá a už nepustí. Velmi dobrá práce.
Sečteno a podtrženo, dala bych tomu 9/10.

Doporučení
Hodí se rozhodně pro všechny, kteří mají rádi ne-tolik-akční detektivky, pro všechny kteří mají rádi styl Rowlingové a taky bych ještě zmínila, že se kniha určitě nehodí pro děti mladší… dejme tomu deseti let. Obsahuje poměrně dost sprostých nadávek a pár peprných scén.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s